en
en
Kontakt

Gala z okazji rozstrzygnięcia VI Konkursu im. M.Orłowicza i V edycji Konkursu na Turystyczną Pamiatkę z Regionu

Konkurs im. Mieczysława Orłowicza 

Kapituła w składzie:

1.      Przewodniczący - Jerzy Domański – Przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy RP -

2.      Jan Wysokiński – Ekspert Turystyki – Redaktor Naczelny „Rynku Podróży”

3.      Zygmunt Chajzer – Dziennikarz, Prezenter Radiowy i  Telewizyjny

4.      Tomasz Rudomino – Członek Rady Nadzorczej TVP

5.      Ryszard Kunce – Zastępca Sekretarza Generalnego PTTK

6.      Dariusz Liwanowski – Redaktor „Aktualności Turystyczne”

7.      Jacek Olszewski – Dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej

 postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w VI edycji Konkursu im. Mieczysława Orłowicza.

Nagrody w Konkursie im. Mieczysława Orłowicza otrzymali:

 

W kategorii materiałów prasowych

Nagroda Orłowicza:

Filip Frydrykiewicz – Rzeczpospolita

za ogólnopolski plebiscyt „Wybieramy siedem cudów Polski”, realizowany na łamach Rzeczpospolitej, który przyczynił się do spopularyzowania najpiękniejszych – bliskich sercu Polaków miejsc.

 

Wyróżnienie:

Adam Mikołajczyk – Magazyn marketingu i Sprzedaży BRIEF

za inspirowanie oraz wprowadzanie nowych inicjatyw, mających na celu promocję turystyki wśród branży marketingowej. W szczególności za redagowanie comiesięcznego dodatku do magazynu BRIEF pt. „Brief for Poland” oraz utworzenie pierwszego Wortalu Marketingu Miejsc.  

 

Danuta Górszczyk – Dziennik - Polska Gazeta Krakowska

za profesjonalnie realizowane na łamach Gazety Karkowskiej projektów turystycznych, które mogą być wzorem do naśladowania przez media, dla których nieobojętne są sprawy rozwoju i promocji turystyki we własnym regionie. W szczególności za Plebiscyt „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, „Małopolski Szlak Literacki” oraz akcję „Nie siedź w domu idź na wycieczkę”.

 

Krzysztof Zieliński – Extra Podkarpacie

za cykl artykułów w ramach projektu „Ekowędrówki” realizowanego przez tygodnik Extra Podkarpacie wspólnie z Polskim Radiem Rzeszów. Artykuły zachęcają czytelników do odwiedzenia mało znanych, ale bardzo interesujących miejsc na Podkarpaciu.

 

Wyróżnienie specjalne:

Redakcja miesięcznika „Poznaj swój kraj”

za popularyzację na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj” idei zachęcającej turystów lubiących wędrówki po polskich górach do kolekcjonowania rodzimych szczytów, podobnie jak czynią to sławni zdobywcy korony Himalajów. W grudniu ubiegłego roku obchodzono 10-lecie ustanowienia przez Redakcję „Poznaj swój kraj” Korony Gór Polskich i powołania Klubu jej Zdobywców.

 

W kategorii audycji radiowych

Nagroda Orłowicza:

Sława Bieńczycka – Polskie Radio Pr.1

za magazyn turystyczny „Polska da się lubić” emitowany codziennie od 21 czerwca do 2 września w audycji „Lato z Radiem” a także za cykl programów poświęconych Polsce nadawanych w audycji „Cztery strony świata”. Kierując się znana maksymą „Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” Polskie Radio w tych programach  od wielu lat promuje Polskę.

 

Wyróżnienie:

Monika Marta Januszek – Polskie Radio Lublin

za cykl audycji radiowych zachęcających słuchaczy do poznawania walorów turystycznych Lubelszczyzny. W szczególności za audycje z cyklu „Apetyt na radio”: „Kozłówka Krzysztofa Kornackiego”, Nałęczów Pana Prusa” oraz Młyn Hipolit – Agroturystyka z pasją”.

 

W kategorii programów telewizyjnych

Nagroda Orłowicza

Piotr Olivier Janiak – TVN

za cykl programów telewizyjnych pt. „Projekt plaża” – promujących w nowoczesny i kompleksowy sposób walory turystyczne i kulturowe polskich nadmorskich miejscowości. Program realizowany przy współudziale popularnych gwiazd polskiego ekranu zachęca do przyjazdu i aktywnego wypoczynku w znanych i mniej znanych kurortach na polskim wybrzeżu.

 

Wyróżnienie :

Elżbieta Rutkowska i Krzysztof Ligęzowski

– Telewizja Polska O/ Olsztyn

za program „Warszawa na weekend” realizowany dla Telewzji Polonia z cyklu „Polska na weekend”, który w nieszablonowy sposób przedstawia walory i atrakcje turystyczne Warszawy.

 

Ryszard Bonisławski i Jadwigi Wileńskiej

– Telewizja Polska O/ Łódź

za cykl audycji „Filmowa Encyklopedia Łodzi i okolic”. Audycje z tego cyklu w sposób bardzo profesjonalny przedstawiają fabrykancką przeszłość Łodzi oraz miejsca znane i mniej znane widzom regionu łódzkiego ale także Polakom na wszystkich kontynentach za pośrednictwem Telewizji Polonia


Nagroda specjalna Polskiej Organizacji Turystycznej

Tygodnik Newsweek Polska

za konsekwentne podejmowanie na łamach wielonakładowego tygodnika tematyki turystyki krajowej, profesjonalizm autorów i wysoki poziom publicystyki oraz za poparcie i współuczestnictwo w przedsięwzięciach podejmowanych przez POT, mających na celu tworzenie i promocję krajowych produktów turystycznych. W szczególności za aktywny udział i patronat nad konkursem „Na najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT”.

 

V EDYCJIA KONKURSU „TURYSTYCZNA PAMIĄTKA
Z REGIONU” 2008 ROKU

W KATEGORII WYROBÓW SYMBOLIZUJĄCYCH REGION, MIEJSCOWOŚĆ LUB LOKALNĄ TRADYCJĘ

NAGRODĘ OTRZYMUJE:

1.      Ryszard Pietrzak z Barczewa (woj. warmińsko-mazurskie) za RZEŹBIONĄ ŻAGLÓWKĘ z napisem Warmia i Mazury. Żaglówka to rozpoznawalny symbol regionu-oficjalnie znajduję się również w logo Warmii i Mazur

WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:

  1. Huta Szkła Artystycznego Taras Krynicki z Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie) za Warmińską Królewnę Łynę
  2. Katarzyna Pierwienis z Białegostoku (woj. podlaskie) za serię pamiątek turystycznych z regionalnym motywem „śledzika białostockiego” symbolu nawiązującego do specyficznej odmiany języka mówionego w Białymstoku oraz innych regionach województwa podlaskiego
  3. Małgorzata i Krzysztof Piela z Torunia za „Świeczniki z Torunia” (woj. kujawsko-pomorskie) które wyróżnia charakterystyczny i niepowtarzalny kształt
  4. Małgorzata Cwalina Prezes Stowarzyszenia „Wiedza, Rozwój, Praca” w Srokowie (woj. warmińsko-mazurskie) za Maskotkę gminy Srokowo - BOBRA, wykonanego
    z brązowego futra, Bóbr przepasany jest szarfą z napisem Srokowo i herbem Gminy

W KATEGORII ARTYSTYCZNE DZIEŁA Z LOKALNYM MOTYWEM

NAGRODĘ OTRZYMUJE:

1.      Maria Madanowska z Kocierzewa Południowego (woj. łódzkie) za ręcznie haftowaną: CHUSTĘ, ETUI NA TELEFON, KOLCZYKI, WISIOREK ORAZ PASEK. Wszystko wykonane metodą z motywami typowymi dla regionu łowickiego. Biżuteria jest pierwowzorem ozdób sprzedawanych w prestiżowych salonach jubilerskich

WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:

1.      Dorota Pacanowska z Tarnowa (woj. małopolskie), za „AŻUROWE JAJO
Z HERBEM TARNOWA” pamiątka wykonana jest ręcznie z wydmuszki jaja gęsiego przez wywiercanie otworów w nieutwardzonej skorupce. Jaja są barwione i malowane farbami syntetycznymi. Motywy nawiązują do herbu Tarnowa - Leliwy, który przedstawia półksiężyc oraz sześcioramienną gwiazdę.

2.      Elżbieta Wierdak z Krakowa (woj. małopolskie) za ETUI NA TELEFON KOMÓRKOWY, które łączy nowoczesne zapotrzebowanie z elementami tradycyjnego ludowego haftu. Oparte jest na gorsetach krakowskich haftowanych na aksamicie zdobionych koralikami, cekinami i chwostami. Etui z haftem opartym na motywie z gorsetu typu modlnickiego oraz Etui z haftem opartym na motywie
z gorsetu typu bronowickiego.

3.      Grażyna Jarosz Gminny Ośrodek Kultury w Suścu (woj. lubelskie) za „Szumka
z Roztocza”. Szumek jest wykonany między innymi z szyszek i żołędzi.

W KATEGORII WYTWORÓW SZTUKI KULINARNEJ I REGIONALNYCH PRZYSMAKÓW O UNIKALNEJ RECEPTURZE

NAGRODĘ OTRZYMUJE:

1.      Marek Szpak Mieszkaniec Starego Waliszowa na Dolnym Śląsku (woj. dolnośląskie) za „Karpia wędzonego po Waliszowsku”. To wyjątkowa potrawa podawana na aromatycznym sianie powstałym ze skoszonych ziół i traw Waliszowskiej łąki, przygotowana jest wyłącznie z naturalnych składników.

WYRÓŻNIENIE OTRZYMUJE:

1.Andrzej Józef Kudlicki z Tomaszowa Lubelskiego (woj. lubelskie) za Sosnówkę Roztoczańską – oryginalna nalewka na młodych pędach sosny wg własnej receptury pozyskanej w samym sercu Roztocza – najbardziej ekologicznym miejscu – znajdującym się z dala od obszarów skażonych cywilizacją.

 

 


Do góry