en
en
Kontakt

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kujawsko-Pomorskim

„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – to hasło, pod którym odbędą się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji, w Kujawsko-Pomorskim zaplanowano 42 wydarzenia – m.in. wystawy, festiwale czy wycieczki po regionalnych atrakcjach turystycznych.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy – 9-10 oraz 16-16 września. W tym czasie, w całej Europie w zabytkowych miejscach będą odbywać się imprezy mające na celu promowanie edukacji historycznej i kulturalnej. W województwie kujawsko-pomorskim zaplanowano z tej okazji 42 wydarzenia.

Regionalna inauguracja dni dziedzictwa nastąpi w sobotę, 9 września, w Teatrze Letnim w Ciechocinku. W jej trakcie laureaci konkursu Dziedzictwo Wieków zostaną uhonorowani medalami Hereditas Saeculorum. Nagrody i wyróżnienia otrzymają uczestnicy XIII edycji konkursu dla młodzieży „Zabytki naszego regionu” oraz III ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”.

Pierwszy wydarzeniem tegorocznej imprezy będzie otwarta już we wtorek (5 września) wystawa fotografii architektury modernistycznej regionu autorstwa Henryka Nahorskiego w bydgoskiej Galerii Farbiarnia. W programie najbliższego weekendu znalazły się między innymi zwiedzanie Inowrocławia szlakiem tramwajowym, Kalwarii Pakoskiej, Chełmna, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Żnina, Sępólna Krajeńskiego, Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, festyn archeologiczny w Wietrzychowicach, festyn historyczny w Orłowie (powiat inowrocławski), festiwal kuchni kujawskiej w Lubrańcu (powiat włocławski), czy opowieść o przemysłowej Bydgoszczy w Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Równie bogaty w wydarzenia będzie kolejny weekend (16-17 września). Przygotowano między innymi zwiedzanie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (powiat toruński) i otwarcie w nim wystawy fotograficznej o tematyce tegorocznych dni dziedzictwa, zwiedzanie skansenu w Kłóbce, zamku biskupów chełmińskich w Wąbrzeźnie, Starego Fordonu i ewangelickiego kościoła w Bydgoszczy, a także TehoFest, czyli święto przemysłowego szlaku Bydgoszczy, czy wystawa o historii Skępego (powiat lipnowski) w skępskim klasztorze Zwiastowania NMP.

Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl; fot. Marcin Polak/Flickr.com

Do góry